nezidersko jezero 13NEŽIDERSKO JEZERO z okolico je Slovencem manj poznana destinacija na Gradiščanskem, zvezni deželi, ki je bila priključena republiki Avstriji šele med obema vojnama, leta 1921.

Glavno mesto dežele je ŽELEZNO/Eisenstadt. V srednjem veku se je kraj imenoval Castrum ferrum, mestne pravice in novo ime Eysenstadt je dobilo proti koncu srednjega veka, ko so dali zgraditi svoj grad plemiči Kanizsi. V celotni zgodovini mesta so bili najbolj pomembni in vplivni v tem območju mogočni knezi Esterhazy, ki so še vedno lastniki velikega dvorca, delno preurejenga v muzej. Bili so podporniki razvoja, kulture, meceni, dolga leta so gostili domačega skladatelja Josepfa Haydna, ki je bil dvorni kapelmojster in skladatelj plemiške družine. Njemu v čast so dali zgraditi mavzolejsko cerkev, kjer je skladatelj pokopan v belem marmornem sarkofagu. Dvorec plemiške družine je vreden ogleda tudi znotraj, saj je razkošno opremeljen, družina je bila namreč finančno bogatejša od samih Habsburžanov. Kneginja Melinda Esterhazy je še pred nekaj leti veljala za eno od najbogatejših Evropejk. Tej knežji družini v čast je bila izdelana tudi ena od najboljših slaščic - Esterhazyjeva torta, ki poleg Doboš torte velja za najbolj poznano slaščico na Madžarskem in tudi v Avstriji. Obe sta vredni vsakega “groša” in pozornosti o nastanku.

Vzhodno od mesta je opuščen kamnolom marmorja iz časov rimskega cesarstva, nahaja se ob vasi St.Margarethen. Domiselni in spretni podjetniki so v njem uredili poletno gledališče oziroma amfiteater, kjer v poletnem času prirejajo operne in operetne predstave pod zvezdnim nebom. Ambient je zelo akustičen, miren in zato primeren za takšne predstave.

Z roba velikega travnika/parkirišča se v daljavi vidi gladina Nežiderskega jezera ali Neusiedler See. To je največje naravno jezero v Avstriji, del območja je pod zaščito UNESCO, tu je najnižja točka v državi, 115 m nad morjem. Jezero je dolgo kar 36 km, globoko okrog 1,5 m in se zaradi tega segreje poleti tudi do 30°C, v mrzlih in vetrovnih zimah celinskega podnebja pa zamrzne v velikansko ledeno ploskev. Domačini jezero imenujejo “dunajsko morje”, po njem plujejo turistične ladje, večji čolni za opazovanje ptic, številne jadrnice in druga plovila, s katerimi se sproščajo številni turisti in trenirajo športniki. V tem okolju najdejo svoj raj turisti, ljubitelji ribolova, opazovalci in raziskovalci ptic, saj tu gnezdi veliko število ptic in se ustavi tudi mnogo jat ptic selivk, saj je širok pas trstičevja idealen kraj za gnezdenje ali počitek. V Narodnem parku ob jezeru se pasejo poleg avtohtonega stepskega goveda tudi beli osli, pujsi mangulice, redki przewalski konji. NP sega tudi preko meje, na jug v madžarski del ozemlja. Vzhodno od jezera je posestvo z največjo zbirko paradižnikovih sadik na svetu po zamisli in v lasti iznajdljivega kmetovalca Ericha Stekovicsa. To območje Gradiščanske ima namreč okrog 300 sončnih dni na leto.

Še ena velika posebnost je v širši okolici Nežiderskega jezera: to so neskončni vinogradi, vmes so ozke in dolge njive žita, koruze ali sončnic. Upravičeno se Gradiščanska ponaša z nazivom “dežela odličnih vin” - pri toliko vinogradih in sončnih dni na leto bi bilo težko drugače. Iz zaostale kmetijske obrobne dežele se je razvila v donosno gospodarsko in turistično pokrajino s številnimi kolesarskimi potmi, deželo - vredno ogleda njenih zamenitosti in pokušine dobrot.

Na jugozahodni strani jezera se nahaja eno od najstarejših in najbolj zahodno mesto na Madžarskem - SOPRON. Prihod v središče mesta najprej preseneti visoko obzidje, za keterim se nahajajo vzorno urejeni in prikazani temelji stavb rimskega mesta, nedaleč vabi v zgornjo etažo srednjeveški mestni stolp z razglednim balkonom. Okrog glavnega trga z velikim vodnjakom so same imenitne meščanske hiše, prav tako vzorno obnovljene, z južne strani zapira trg mogočna stolnica sv. Martina iz gotskega obodbja. Mimo nje vodita ulici, kjer ima skoraj vsaka stavba spominsko ploščo, ki na kratko predstavi (žal v glavnem le v madžarskem jeziku) pomen stavbe v preteklosti. Toliko spomeniško zaščitenih muzejskih stavb ne najdete kar povsod. Arhitekturni stili so vam na ogled prav vsi: od rimske do secesije in moderne arhitekture 20. stoletja. Mesto ima toliko znamenitosti, da si je treba vzeti čas za ogled. Če časa nimate, si dajte postreči vsaj v kateri od vabljivih slaščičarn, da malo potešite svoje brbončice in potešite žejo s hladnim pivom ali dobrim vinom, cene so nizke v primerjavi z našimi, ponudba pa izvrstna. Za vsak slučaj zamenjajte v kateri od mnogih menjalnic nekaj evrov v forinte, da bo tudi matematika “štimala”. V tem kotičku Madžarske avtoceste ni, zato prihranite za vinjeto.

Rust - majhno in zelo lepo ohranjeno, urejeno mesto ob obali Nežiderskega jezera, tudi “mesto štorkelj”, saj ima veliko stavb na strehah pritrjene nastavke za gnezda in so domačini ponosni na vsako “polno gnezdo” spomladi.